×
Follow Us
Results 1 to 4 of 4

Utility rate per kilowatt hour

 Jump to latest post
    #1
  1. Join Date
    Jun 2017
    Posts
    9
    Reputation

    Utility rate per kilowatt hour

    The electric utility provider charges 15.088 cents per kilowatt hour of electricity. In a month a customer uses 236 kilowatt hours of electricity, how much is the customer charged?


    $356.08

    $35.61

    $3.56

    $0.36

    $0.04


    unless i am doing the math wrong (236 / 0.15088) = 1,564.156

  2. #2
  3. Join Date
    Dec 2015
    Posts
    38
    Reputation
    Quote Originally Posted by rmr660 View Post
    The electric utility provider charges 15.088 cents per kilowatt hour of electricity. In a month a customer uses 236 kilowatt hours of electricity, how much is the customer charged?


    $356.08

    $35.61

    $3.56

    $0.36

    $0.04


    unless i am doing the math wrong (236 / 0.15088) = 1,564.156
    0.15088 x 236 = 35.60768

  4. #3
  5. Join Date
    Jul 2020
    Posts
    3
    Reputation

    Try keeping all units when doing math

    Quote Originally Posted by Sanjayo View Post
    0.15088 x 236 = 35.60768
    I try and keep all units when doing math so I don't divide when I should multiply and vice versa. For this example;

    $0.15088/kW-Hr * 236 kW-Hr = $35.61

    You can see that the "kW-Hr" in the $0.15088/kW-Hr cancels the "kW-Hr" in the 236 kW-Hr so all you are left with is $. If you divide, the "kW-Hr" becomes squared and the answer is $1,564.16/kW-Hr^2 which does not make any sense.

  6. #4
  7. Join Date
    Feb 2020
    Posts
    6
    Reputation

    you needed to multiply

    Quote Originally Posted by rmr660 View Post
    The electric utility provider charges 15.088 cents per kilowatt hour of electricity. In a month a customer uses 236 kilowatt hours of electricity, how much is the customer charged?


    $356.08

    $35.61

    $3.56

    $0.36

    $0.04


    unless i am doing the math wrong (236 / 0.15088) = 1,564.156

    Its cost per kilowatt hour, so you would multiply the cost of each, 15.088 cents, by the number used. then move your decimal place over two to convert to dollars.

Subscribe

Login or register to leave a reply!


Share this thread

Related Topics

  1. Replies: 4
    Last Post: 4 Weeks Ago, 06:02 AM
  2. watt-hour meter: finding revolutions per minute?
    By Bradfoxthelegend in forum NETA Level 3 Exam
    Replies: 3
    Last Post: June 24, 2021, 08:09 AM
  3. When To Conduct Resistance Testing on Utility Feeders?
    By Jrmcritical in forum Electrical Testing Talk
    Replies: 4
    Last Post: May 14, 2019, 02:31 PM
  4. Fluke 1750 PQM data loss after utility switching operations
    By SecondGen in forum Electrical Testing Talk
    Replies: 1
    Last Post: September 5, 2018, 07:39 PM
  5. ATS does not transfer from utility to generator
    By cjones09 in forum NETA Level 3 Exam
    Replies: 1
    Last Post: October 8, 2017, 04:49 PM

Tags for this Thread

Follow us


Explore TestGuy


NETA Certification Training


NICET Electrical Power Testing


Help and Support